Czechy – dlaczego warto odwiedzić naszego sąsiada?

Jeśli już widzieliśmy Pragę i szukamy kolejnych atrakcji, z pewnością warto zobaczyć Brno.
Niektórzy na wakacje wyjeżdżają nad Morze Śródziemne, do Grecji czy Francji, ale nie zawsze trzeba jechać na koniec Europy żeby przeżyć ciekawą przygodę i przywieźć cały zapas wspomnień. Ciekawym celem podróży mogą być Czechy wraz z jedną z najpiękniejszych stolic Europy, czyli Pragą. Dlaczego warto odwiedzić naszych sąsiadów?
/ 22.05.2011 16:52
Jeśli już widzieliśmy Pragę i szukamy kolejnych atrakcji, z pewnością warto zobaczyć Brno.

Praga

Praga to jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Zarówno Polacy jak i inny mieszkańcy Europy kojarzą Czechy głównie ze stolicą. Praga to miasto, które imponuje swoim pięknem, klimatem i architekturą. Nie sposób odkryć wszystkich zakamarków, tajemnic i smaczków tego miasta podczas jednej krótkiej wizyty. Wbrew pozorom to niezwykła zaleta, gdyż do tego miasta można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać nowe atrakcje. Nie ma mowy o nudzie czy rutynie.

Oczywiście Praga to nie jedyna atrakcja Czech. Kraj ten może zaoferować o wiele więcej turystom, dlatego też Republika Czeska jest idealnym miejscem na udany urlop bądź wakacje, a wszystko to w rozsądnej cenie nieporównywalnie niższej niż za wakacje w innym, popularnym kraju Europy.

Gdzie pojechać? Co zobaczyć?

Jeśli już widzieliśmy Pragę i szukamy kolejnych atrakcji, z pewnością warto zobaczyć Brno, czyli historyczną stolicę Moraw. Warto również odwiedzić metropolię Zachodnich Czech – Pilzno oraz tak zwaną perłę na zielonej poduszce, czyli Ołomuniec. Na liście miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić muszą pojawić się Czeskie Budziejowice gdzie będziemy mogli spróbować znanego na całym świecie piwa.

Polecamy: Polskie porty morskie – czy warto je odwiedzić?

Dla turystów z pewnością ważny będzie fakt, że na terenie Czech jest aż 12 zabytków znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście czeskie atrakcje to nie tylko duże miasta, to również bardzo urocze i klimatyczne małe miasteczka. Doskonałym przykładem jest jedno z najstarszych miast w Czechach – Cheb lub tak zwana perła regionu Vysocina – Telc. Znajdują się tam liczne uzdrowiska w tym jedne z najsłynniejszych – Karlovy Vary czy Marianske Lazne.

Trzeba przyznać, że tym, czego możemy pozazdrościć sąsiadom, jest piękna przyroda. Czesi jako nieliczni w Europie mogą poszczycić się ogromnymi obszarami nienaruszonej flory i fauny, która obfituje w nieskazitelnie czyste powietrze. Wśród tej czystej natury warto wyróżnić obszary parków narodowych, między innymi Czeska Szwajcaria, Karkonosze czy Podyji.

W Czechach znajdziemy również tak zwane rezerwaty biosfery, na przykład Palava, Szumava, czy Białe Karpaty oraz liczne obszary chronionego krajobrazu, między innymi Czeski Raj, Góry Izerskie czy Jesioniki. Czechy są więc idealnym miejscem na kilkudniowy wypad i oderwanie się od codziennego zgiełku wielkich miast.

Dla głodnych – czeska kuchnia

Czechy to nie tylko piękne krajobrazy ale i doskonała kuchnia. Do opisu kraju naszych południowych sąsiadów trzeba dodać wyśmienitą kuchnię. Oczywiście najpopularniejszym przykładem rodowitego czeskiego przysmaku są knedliki lub tradycyjne czeskie placki ziemniaczane, tak zwane bramboraky. Wśród przysmaków muszą znaleźć się również regionalne pyszności, takie jak serek ołomuniecki lub pardubicki piernik. Nie sposób również zapomnieć o narodowym napoju Czechów – piwie.

Zobacz również: Wakacje w Grecji –gdzie pojechać, co zobaczyć?

Dla spragnionych – czeskie piwo

Czesi uważają piwo za swój narodowy trunek. Wiele narodów ma swoje ulubione napoje: Francuzi mają swoje wino, Włosi szczycą się swoim cappuccino, a Rosjanie swoją ulubioną… wódką. Wybierając się na wycieczkę do Czech nie sposób nie spróbować prawdziwego czeskiego, jasnego piwa, które uznawane jest za jedno z najlepszych, o ile nie najlepsze na świecie. Piwo jest praktycznie integralnym i stałym elementem kuchni, tradycji i kultury tego kraju. Już sam fakt, że Czesi są światowymi liderami w konsumpcji piwa o czymś świadczy. Wystarczy sobie wyobrazić, że przeciętny Czech w ciągu roku wypija średnio 160 litrów piwa.

Ci, którzy są zainteresowani nie tylko konsumpcją, ale i historią i dawnymi technikami powstawania tego złotego trunku, mogą odwiedzić liczne Czeskie muzea piwowarstwa. W licznych muzeach browarnictwa można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat technologii, historii i tradycji ważenia piwa. Najstarsze i najbardziej znane muzeum browarnictwa znajduje się w centrum miasta Pilzna. Jeśli ktoś jest już w Czechach i pragnie poznać tradycję tamtejszego piwa, powinien odwiedzić też inne muzea browarnictwa, na przykład muzeum Ostravar, Chodov czy U Fleku.

Mnóstwo atrakcji, piękne krajobrazy, dobra kuchnia i świetne, czeskie piwo. Dla wielu osób to wystarczający powód aby obrać Czechy na cel wakacyjnego wypadu.

Redakcja poleca

REKLAMA