Czyszczenie łańcucha

Czyszczenie łańcucha
Po pewnym czasie jazdy zauważysz że twój łańcuch zaczyna trzeszczeć, piszczeć i wydawać nieprzyjemne odgłosy. Jeżeli tak jest, to znak, że już dawno powinieneś wziąć się za jego konserwację.
/ 28.05.2010 21:00
Czyszczenie łańcucha

Jest wiele metod konserwacji łańcucha. Od zwykłego mycia, przez smarowanie, aż po stosowanie oliwek lub zamienników. Poniższa metoda jest bardzo powszechnie stosowana przez serwisantów i samych użytkowników głównie ze względu na stosunek ceny do uzyskanego efektu.

Po pierwsze należy wyczyścić dokładnie łańcuch i nie tylko przetrzeć szmatką z wierzchu, ale również sprawić, by cały brud i piasek wydostał się ze szczelin między ogniwami. Do tego celu można zakupić w sklepie rowerowym maszynki do czyszczenia łańcucha, choć nie jest to niezbędne.

Następnie należy zaopatrzyć się w sklepie chemicznym w benzynę ekstrakcyjną. Jeśli, z jakichś powodów jest to niewykonalne, można użyć zwykłej wody z Ludwikiem. Efekt będzie bardzo zbliżony.

Teraz potrzebna będzie plastikowa butelka, do której wlewamy przygotowaną benzynę (mniej więcej do połowy). Z własnego doświadczenia wiem, że łańcuch ciężko jest później wyjąć z butelki z normalnym korkiem, dlatego lepsza będzie butelka z szerokim.

Czynność nie wymaga większych zdolności manualnych. Najpierw zdejmujemy łańcuch z roweru. Jeżeli mamy spinkę do łańcucha, nie ma problemu. Jeżeli nie, proponuje kupić spinkę i skuwacz do łańcucha, który zawszę może się przydać. 

Zobacz też : Freeride, czyli ekstremalnie i szybko

Butelkę z łańcuchem w środku zakręcamy i energicznie potrząsamy kilka minut. Po tej czynności przelewamy benzynę do innej butelki (może przydać się przy następnym czyszczeniu), a łańcuch wyciągamy i suszymy kilkadziesiąt minut. Suchy i czysty jest gotowy do ponownego zamontowania w rowerze.

Zobacz też : Kto może kierować rowerem

     

Źródło: Serwis rowerowy "Zielony Rower"

Redakcja poleca

REKLAMA