Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak obliczyć tętno?

Zobacz artykuły na temat:fitnessgimnastykazdrowiećwiczenia
Ewelina Jakubiak
Trener osobisty<br />
Aby odpowiednio wykonać trening aerobowy, powinnaś sprawdzić jakie jest twoje tętno maksymalne, czyli tętno jakie posiadasz podczas bardzo intensywnego wysiłku. Poniżej znajdziesz odpowiedź, jak to zrobić!

Nieznane

Jakie powinno być tętno?

Na początek oblicz swoje tętno maksymalne (tak jak już wspomniałam wcześniej, lepiej byłoby gdybyś swoje tętno maksymalne po prostu sprawdziła), poniżej podaję ogólny wzór:

Za maksymalne tętno przyjęta jest liczba 220. Od niej odejmujesz swój wiek i uzyskujesz maksymalne tętno dla siebie.

Tętno podczas treningu aerobowego powinno być na poziomie 60 – 65% tętna maksymalnego, tak więc teraz należy obliczyć % tętna maksymalnego:

Dla osoby w wieku 40 lat tętno maksymalne  wynosi 220 – 40 = 180, więc podstawiamy przykładowe tętno podczas ćwiczeń: 109. Czyli 109x100//180 = 60,5% tętna maksymalnego, 117x100//180 = 65% tętna maksymalnego. A więc osoba w wieku 40 lat powinna wykonywać trening aerobowy w przedziale od 109 do 117 swojego tętna.

Tętno w spoczynku a wydolność organizmu

Sprawdź jakie posiadasz tętno w spoczynku. Optymalne dla kobiet w wieku 20-39 lat tętno w spoczynku to 72-78, a przy bardzo dobrej wydolności – 70 lub mniej. Im Twoje tętno w spoczynku jest wyższe, tym mniejszą posiadasz wydolność.

W celu sprawdzenia tętna w spoczynku wystarczy ciśnieniomierz, natomiast do monitorowania podczas treningu aerobowego służą specjalne pulsometry zakładane np. na rękę. Większość sprzętów do treningu aerobowego również posiada taką funkcję. Są sprzęty, które oprócz tego, że posiadają monitor tętna (to już raczej standard), są wyposażone w odpowiedni program, w którym z góry ustalasz, na jakim tętnie chcesz ćwiczyć. Sprzęt sam będzie regulował prędkość tak, abyś faktycznie wykonała trening na odpowiednim tętnie. Szczerze mówiąc jest to duża wygoda, ale jeśli sprzęt na którym ćwiczysz nie posiada takiego programu, pozostaje Ci samej mierzyć tętno pulsometrem, bądź monitorować go na ekranie sprzętu, ustawiając program manualny.

Sprawdź: Jak prawidłowo wykonać przysiad?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

W czym najlepiej ćwiczyć?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 5
dodano: 15:24 2014-03-05 przez: ~kasia (176.107.*.*)
ale dalej nie rozumiem bo na wagarach byłam
dodano: 13:07 2013-07-11 przez: ~Igor (94.251.*.*)
Ja proponuję stosować się do klasycznego wzoru obliczenia tętna maksymalnego! Dodaję fajny artykuł o tętnie MAX http://befit.pl/jak-obliczyc-tetno-maksymalne
dodano: 23:03 2012-03-10 przez: ~Panther533 (79.191.*.*)
pierniczysz MEL . Ten wzor sie wszedzie stosuje, na siłkach, kluba fitness itd. bląd wynoisic moze do 15 uderzen ale to i tak dobra metoda. a nie trenujesz przecież na maxie tyko na odpiowiednim procencie maxa dostosowanym do twojej kondycji wiec jak mozesz twierdzic ze to pogarsza wyniki?
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter