Jak się ubrać i co zabrać na żagle?

Pod żaglami, gdzie narażeni jesteśmy na różne warunki pogodowe, ubranie żeglarskie ma ogromne znaczenie
Pod żaglami, gdzie narażeni jesteśmy na różne warunki pogodowe, ubranie żeglarskie ma ogromne znaczenie. Na dobór właściwego stroju, warto poświęcić czas i starannie go skompletować. Nie zapomnij przy tym o zasadzie wielowarstwowości!
/ 28.09.2016 16:44
Pod żaglami, gdzie narażeni jesteśmy na różne warunki pogodowe, ubranie żeglarskie ma ogromne znaczenie

Trzy warstwy żeglarskiego ubioru

  • Pierwsza warstwa

Najbardziej zewnętrzna warstwa daje nam ochronę przed deszczem i wiatrem. Musi spełniać więc podstawowe wymogi: ma nie przemakać, być nieprzewiewana i dobrze oddychać. Dzięki temu para wodna powstająca, gdy się pocimy, łatwo przedostanie się na zewnątrz, a wilgoć z zewnątrz nie przedostaje się do środka. Specjalne kurtki i spodnie żeglarskie mają charakterystyczne ściągacze przy szyi i nadgarstkach oraz paski na mankietach nogawek chroniące przed przedostawaniem się wody i wilgoci do wnętrza.

  • Druga warstwa

Na wodzie z reguły jest chłodniej niż na brzegu, więc powinniśmy dobrze zadbać o zachowanie ciepłoty ciała. Temu służy warstwa druga, która z jednej strony ma dobrze izolować od warunków zewnętrznych, a z drugiej – nie chłonąć wilgoci. Najpopularniejszym zestawem jest bluza z długimi rękawami i spodnie typu ogrodniczki, które nie krępują ruchów, a jednocześnie są wyposażone w elastyczne, wzmacniające nakładki na kolanach, ramionach i siedzeniu. Wykonane z nowoczesnych tkanin polarowych, oddychających goreteksowych lub nylonowych powlekanych neoprenem zapewniają każdemu żeglarzowi doskonały komfort termiczny.

  • Trzecia warstwa

Trzecia warstwa naszego ubioru, przez niektórych uważana wręcz za najważniejszą, to bielizna. I tu uwaga: czas ogłosić koniec ery bawełnianego podkoszulka, szczególnie na rejsach morskich. Współcześnie od bielizny wymaga się, aby była ciągle sucha i zarazem bez plam od potu. Dostępne są różne warianty kompletów bieliźnianych, z koszulką z krótkim lub długim rękawem, z półgolfem, a nawet skarpetki, kalesony i kominiarki, wykonane z włókien syntetycznych lub w domieszkach z tkaninami naturalnymi (bawełną, wełną).

Czytaj: Jak odchodzić jachtem od kei?

Niezbędne akcesoria

Żeglarskie rękawiczki, dzięki wytrzymałym przylgom na palcach, uniemożliwiają wyślizgiwanie się liny z ręki. Rękawiczki przeznaczone na morze są dodatkowo wzmocnione wodoodporną tkaniną. Do tego sprawdzają się gumowce, ale ze specjalna podeszwą przeciwślizgową. Zawsze, nawet w lipcu, pamiętaj o ciepłej czapce!

Polecamy: Jak się odnaleźć na pokładzie - pierwsze kroki pod żaglami

Ubiór na jacht wyczynowy

Żeglując na jachcie wyczynowym, najlepszym wyborem jest kombinezon mokry z włókien neoprenowych, zakładany z reguły na gołe ciało. Musi być dobrze dopasowany, gdyż między neoprenową pianką a ciałem żeglarza tworzy się cienka warstewka wody, która szybko osiągnie temperaturę ciała i również izoluje zimna.

Na czas żeglugi na śródlądziu, zwłaszcza jeśli pogoda jest zmienna, dobrze jest pamiętać o wzięciu dodatkowej kurtki, którą złożoną warto przywiązać w kokpicie. Pamiętaj, że na wodzie bardzo łatwo zgubić wszystko, co nie jest przywiązane!

Redakcja poleca

REKLAMA