Joga - czy na pewno bezpieczna

Joga - czy na pewno bezpieczna
Joga stała się bardzo popularna ostatnimi czasy za sprawą gwiazd kina czy muzyki. Boom na uprawianie jogi trwa już nieprzerwanie od dobrych kilku lat.
/ 18.08.2009 10:22
Joga - czy na pewno bezpieczna

Ostatnio jednak pojawiły się głosy przeciwne jodze. Magazyn The Time opublikował raport o niebezpieczeństwach związanych z uprawianiem jogi. Dotąd, uznawana za powodujący najmniej kontuzji sport, zmieniła swą pozycję prawie o 180 stopni. Powstaje coraz więcej głosów przeciw jodze, które na potwierdzenie mają wzrastającą liczbę przypadków ludzi, którzy ucierpieli z powodu wykonywania skomplikowanych asan. Jak szybko się okazało joga nie tylko leczy, ale i równie skutecznie uszkadza ciało, jeżeli nie stosuje się określonych zasad bezpieczeństwa.

Niebezpieczeństwa jogi

Uprawiając jogę należy pamiętać, że jest to jedynie technika ćwiczeń, która nie jest w stanie zastąpić nikomu wizyty u lekarza. Każde ćwiczenie niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia ciała. Jeżeli człowiek cierpi na poważne schorzenie kręgosłupa czy też stawów biodrowych, powinien najpierw zgłosić się do lekarza, by ten pomógł mu podjąć decyzję o doborze odpowiednich ćwiczeń. Joga nie rozwiąże problemów zdrowotnych, a nawet, całkowicie przypadkowo, może je zaostrzyć.

Technika jogi składa się z wielu niezwykle złożonych ćwiczeń, zwanych asanami, których wykonywanie jest ściśle określone. Każde odstąpienie od reguł narzuconych przez trenerów jogi, może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje związane ze zdrowiem ćwiczącego. Prawidłowe wykonywanie poszczególnych asan, nie tylko przynosi większe rezultaty, ale przede wszystkim chroni ciało przed uszkodzeniami.

Bardzo ważne jest również, by wybierając szkołę jogi, kierować się jej renomą, a nie tylko ceną. Popularność jogi sprawiła, że zaczęło pojawiać się coraz więcej trenerów bez kwalifikacji. Bardzo dobrze jest wybadać swojego prowadzącego o kursy, jakie ukończył. Jeżeli unika on takiej odpowiedzi, to lepiej zrezygnować z jego usług, by tym samym nie narazić siebie na jakiś uszczerbek na zdrowiu.

Ćwicząc jogę należy zachowywać jeszcze własny zdrowy rozsądek. Jeżeli trener naciska, by wykonać jakieś ćwiczenie, które sprawia ogromny ból, należy po prostu z niego zrezygnować. W jodze nie robi się niczego na siłę, do wszystkiego się dochodzi powoli. Każde ćwiczenie, które wykonywane jest prawidłowo i systematycznie, w końcu da pożądane efekty.

Bezpieczna joga

  • Osobom początkującym zaleca się zajęcia dla początkujących, by tym samym rozeznać się w technice jogi;
  • Na początku zajęć należy zawsze zgłaszać wszelkie swoje urazy, by zastosowane ćwiczenia nie przyczyniły się do ich zwiększenia;
  • Joga to nie rywalizacja, ale powolne dochodzenie do formy we własnym tempie;
  • Należy wykonywać ćwiczenia zgodnie z poleceniami trenera, a w razie jakichkolwiek wątpliwości pytać nauczyciela o wskazówki;
  • Jeżeli ktoś cierpi na poważną chorobę bądź schorzenie, przed przystąpieniem do treningu jogi, powinien skonsultować się z lekarzem;
  • Hatha joga jest przeznaczona wyłącznie dla osób całkowicie zdrowych;
  • Należy ćwiczyć uważnie.

Niewątpliwie joga jest techniką ćwiczeń, która nie przynosi gwałtownych efektów w utracie masy ciała. Jednak należy pamiętać, że nie jest to również jej głównym celem. Wszelkie ćwiczenia mają na celu przede wszystkim dobre samopoczucie samego ćwiczącego.

Ćwicząc jogę należy jednak mieć w świadomości, iż jest to technika, która, tak samo jak i inne, prowadzi do kontuzji. Złe wykonywanie asan może okazać się bardzo bolesne dla uczestnika treningu. Dlatego należy zawsze pamiętać o koncentracji i zasadach ćwiczeń, bo tylko to może uchronić przed ciężkim schorzeniem.

Redakcja poleca

REKLAMA